Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Szkoła Podstawowa im. Mieszka I w Drzonowie.

Program: Wsparcie rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli

Biblioskrzaty zgłosiły swój udział do MegaMisji.

Dzieci trzymające kartki z hasłami przed sobą z argumentują udziału w projekcie.
Koło czytelnicze "W świecie Biblioskrzatów" zgłosiło się dziś do udziału w programie Fundacji Orange MegaMisja. Z przesłanych zgłoszeń organizator wytypuje tylko 140 szkół z całej Polski, dlatego proszę trzymać kciuki za nasze skrzaciki:).

"Dzięki technologiom dzieci mogą uczyć się wielu nowych rzeczy, poznawać świat, rozwijać pasje. Często bardzo sprawnie posługują się tabletem, smartfonem i innymi sprzętami, ale techniczne umiejętności nie wystarczą, by bezpiecznie korzystać z Internetu.

MegaMisja to nieodpłatny ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych. Może być realizowany w ramach zajęć lub na świetlicy szkolnej. Adresujemy go do nauczycieli oraz dzieci w wieku 6-10 lat. Celem programu jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji nauczycieli, wychowawców świetlic oraz ich uczniów. Ważne jest  żeby najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów, a nauczyciele mieli dostęp do sprawdzonych materiałów, dzięki którym mogą prowadzić nowoczesne zajęcia dla dzieci. MegaMisja daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii.

MegaMisja to odpowiedź na potrzeby

badań Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że średnio, 70-80% uczniów w wieku 7-9 lat nigdy nie słyszało o tym, że należy używać oprogramowania antywirusowego, czy stosować trudne do odgadnięcia hasła.

Właśnie dlatego wychowawcom uczestniczącym w programie udostępniono portal MegaMisji, w którym znajdą oni gotowe scenariusze zajęć na temat bezpiecznego i twórczego korzystania z nowych mediów. Proponowane tematy pomogą uatrakcyjnić nauczycielom prowadzone zajęcia

Aby dostosować się do potrzeb dzieci, wyzwania oparte są na mechanizmie gry edukacyjnej. Pojawiają się w niej animowani bohaterowie, którzy mają mnóstwo pytań i kłopot z pewnym cyfrowym wynalazkiem. Dzieci, pracując w grupie, podejmują kolejne zadania w MegaMisji, zdobywają punkty i nagrody pomocne w realizacji zajęć, w tym: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, i inne atrakcyjne rzeczy, które wzbogacą wyposażenie placówki.

Cyfrowe kompetencje przyszłości

Przy realizacji wyzwań uczniowie uczą się, jakie treści można publikować w Internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w Internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy.
W MegaMisji stawiamy na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspieszy nabywanie cyfrowych kompetencji".

Źródło:O programie – MegaMisja – kompetencje cyfrowe dla dzieci i nauczycieli w świetlicach szkolnych.

Film: Anna Stefaniak-Dołęgowska.

Poniżej znajduje się film argumentujący, dlaczego właśnie nasza szkoła powinna zostać wybrana do realizacji programu.