Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Szkoła Podstawowa im. Mieszka I w Drzonowie.

Symbole narodowe

BIP SP w Drzonowie

Biuletyn Informacji Publicznej w Szkoły Podstawowej im. Mieszka I w Drzonowie

Programy

Reforma edukacji

Dobra szkoła
Darmowe podręczniki
Darmowe podręczniki dla uczniów
Ruszaj się z Lionfitness
Bezpiecznie w Sieci

 

KONTROLA RODZICIELSKA

 

8 MARCA-Międzynarodowy Dzień Kobiet

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych. W Ameryce Północnej i Europie.8 marca 1908 roku w Nowym Jorku odbył się marsz 15 tysięcy kobiet z zakładów odzieżowych. Kobiety domagały się praw politycznych- udziału w wyborach oraz praw ekonomicznych- uczciwej zapłaty za pracę

W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchody na całym świecie Dnia Kobiet w dniu 8 marca. W specjalnej konferencji udział wzięło 100 uczestniczek z 17 krajów. Idea Dnia Kobiet miała służyć popularyzacji haseł domagających się praw politycznych i ekonomicznych oraz socjalnych dla kobiet. Domagano się przyznania kobietom praw wyborczych. W czasie I wojny światowej kobiety domagały się zaprzestania działań zbrojnych i pokoju.

W Polsce święto Dnia Kobiet, było bardzo popularne w okresie PRL-u. W latach 70-tych do tradycyjnego goździka wręczanego kobietom, dołączyły podarunki najczęściej deficytowych towarów, których nie było w sklepach jak np. rajstopy, mydło, ręcznik czy kawa.

Współcześnie w Polsce co roku w większych miastach odbywają się tzw. manify-czyli demonstracje połączone często z happeningami na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn, organizowane przez organizacje kobiece i ruchy feministyczne.