"Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.
Centrum Edukacji Obywatelskiej akcję zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów. Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek". Źródło": Noc Bibliotek - o akcji - Noc Bibliotek (ceo.org.pl)
Podczas tegorocznych obchodów uczniowie zaprezentowali swoje ulubione pozycje książkowe, wykonali własnoręcznie plakat obrazujący hasło wspierające mieszkańców Ukrainy, przygotowali oznaczenia w ramach "skrzatowego" pomysłu Wszystkie drogi prowadzą do biblioteki..., tworzyli w grupie bajki, poznali czym jest film, jego rodzaje i elementy. Wcielili się w detektywów oglądając film: „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”, udostępniony przez organizatorów. Wysłuchali również odczytanego przez bibliotekarkę opowiadania Barbary Gwaryluk pod tytułem "Teraz tu jest nasz dom" Wydawnictwa Literatura. To pozwoliło uczestnikom zrozumieć przesłanie autorki: "Ukraina, nasz sąsiad, potrzebuje pomocy. To, co mogą ofiarować polskie dzieci, to serdeczność, przyjaźń i wyrozumiałość w przedszkolu, szkole, na podwórku". Pozycja ta jest dostępna w naszej bibliotece szkolnej.
Poniżej znajduje się zdjęcie okładki książki Barbary Gawryluk oraz film złożony ze zdjęć obrazujących wyżej wymienione czynności uczestników warsztatów.
.
Tekst i film: nauczyciel-bibliotekarz Anna Stefaniak-Dołęgowska