Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Szkoła Podstawowa im. Mieszka I w Drzonowie.

Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Żołnierze Wyklęci inaczej zwani- Niezłomni-to żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego liczący kilkanaście tysięcy osób. Ruch stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Toczący walkę partyzancką ze służbami bezpieczeństwa ZSRR(NKWD)i podporządkowanymi służbami polskimi- oddziałami SB, milicji obywatelskiej i Ludowego Wojska Polskiego. Oddziały działały głównie w lasach dawnych Kresów Wschodnich, które znalazły się w granicach Polski po II wojnie światowej oraz na Pomorzu w latach 1944-1947.Ostatni żołnierz został zabity w roku 1963.

Większość z nich to postacie bohaterskie o niezwykłych życiorysach, jak rotmistrz Witold Pilecki- żołnierz AK, który zasłynął miedzy innymi z akcji celowego przedostania się do obozu zagłady w Oświęcimiu-aby udokumentować i przekazać relację na Zachód z ludobójstwa Żydów w czasie II wojny światowej. Na pewno jest wśród nich młodziutka sanitariuszka-Danusia Siedzikówna ps. Inka z 5 Wileńskiej Brygady AK, od 1946 roku w 1 szwadronie Brygady działającej na Pomorzu.

Została rozstrzelana w wieku 16 lat po aresztowaniu przez służby komunistycznej Polski. Większość żołnierzy niezłomnych podzieliło jej los-byli aresztowani, torturowani i mordowani bez wyroków sądowych za sprzeciw wobec nowego porządku pod berłem ZSRR. Oczywiście były też postacie kontrowersyjne jak żołnierze brygady świętokrzyskiej .Niezależnie jednak od ocen, które powinniśmy zostawić historykom-los Żołnierzy Wyklętych był straszny-chowano ich w bezimiennych, wspólnych mogiłach, skazano na zapomnienie. Dopiero po 1989 roku staraniom wielu ludzi pamięć o ich życiu powraca: odnajdywane są ich groby, wyrokami sądowymi przywraca się im ich dobre imię(rehabilitacje),budowane są pomniki czy tablice pamiątkowe. W 2011 roku SEJM RP ustanowił 1 marca-NARODOWYM DNIEM PAMIECI o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH-był to pomysł prezydentów: Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego. Dla upamiętnienia tego dnia w naszej szkole jak co roku na holu głównym pojawiła się okolicznościowa gazetka, a uczniom naszej szkoły przesłano także propozycje obejrzenia prezentacji multimedialnej- Żołnierze Wyklęci.

Alicja Jakubowska - Marchewka